Phone

+90 530 865 78 69

DAHA KALİTELİ CİNSEL YAŞAM İÇİN 15 GÜÇLÜ ÖNERİ

Seks, insan yaşamının doğal bir parçası ve belki de dünyadaki en zevkli eylemlerden biri. Hele ki duygusal bağlarınızın olduğu biriyle deneyimlediğinizde ulaştığınız doyum tarifsiz.

Tatmin edici bir cinsel yaşamımız olduğunda yaşam kalitemiz artıyor, psikolojik durumumuz ve bedensel sağlığımız bundan büyük ölçüde etkileniyor ancak birçok etken de seks yapmayı engelleyebiliyor ya da seksin kalitesini düşürebiliyor.

Yani “seks” de hissettiğimiz doyum da her zaman aynı kalitede olmuyor.

Peki daha kalitesi bir seks için önemli olan şeyler neler? Birlikte değerlendirelim.

Öncelikle; seks cinselliğin bir parçası, cinsellik ise seks’ten çok daha fazlası…

Cinselliği oluşturan ana öğeler; duygular, düşünceler, yakın ilişki, temas, romantizm ve seks gibi çeşitli öğeler.

Kaliteli cinsel yaşam için her bileşen çok önemli ve olmaları şart.

Bu yazımızda hem seks hem cinselliği etkileyen ana etkenleri değerlendirelim istiyoruz.

Sırayla gidelim:

1. Öncelikle duygusal etkileşimde olduğunuz bir partner ile seks yapmak önemlidir. Bu sizin için seks’e anlam katar ve aldığınız zevki de arttırır ancak zaman zaman günübirlik ilişkiler deneyimlemek durumunda da kalınabilir.

2. Hem seks öncesinde hem seks sırasında hem de seks sonrasında partnerlerin birbirlerine karşı açık ve dürüst olması temel şarttır. Bu, güven duygusunun oluşmasını sağlar ki seks için gereken en temel duygu güven’dir.

3. Partnerinizle tüm konularda kaliteli iletişim kurmak önemlidir. Bu size çok basit gibi gelebilir ancak basit olduğu kadar da ihmal edilmesi en kolay şeylerden biri. Günlük yaşamlarımız genellikle iş, aile, arkadaşlar ve bazı stresli durumları içerir. Çoğu zaman, partnerimizle gerektiği gibi iletişim kuramıyoruz ve bu da seks yaşamımızı olumsuz etkiliyor. Birbiriyle konuşmak konusunda rahat hisseden çiftlerin daha kaliteli seks yaptığı bilinen bir gerçektir.

4. Seks’in zevk ve paylaşım amaçlı olması, görev ya da zorunluluk gibi görülmemesi belki de en önemli etkenlerden birisidir. Özellikle evli, nişanlı ya da uzun süreli ilişki

yaşayan çiftlerde “eş olma sorumluluğu” ya da “partnerini yitirme kaygısı” nedeniyle isteksizce yapılan cinsel deneyimler zevk vermediği gibi eziyete de dönüşebilir hatta psikolojik sorunlara da yol açabilir.

5. Kendi sınırlarınızı ve arzularınızı bilin.

Doyurucu seks yapmak için yatakta neyi sevdiğinizi keşfetmelisiniz. Nasıl uyarılacağınızı, hangi pozisyonları tercih ettiğinizi, yataktaki rolünüzü keşfetmek çok önemlidir. Öte yandan sınırlanızı belirlemek de önemlidir. Yatak da tıpkı yaşam gibi herşeye “evet” dediğimiz bir yer değildir.

6. Her bireyin kendine ait sınırlarını belirlemesi önemlidir ancak fantezi ve değişik denemelere de açık olması yani seksin rutinden çıkması önemlidir.

Düzenli bir cinsel yaşamınız varsa bir süre sonra seks sıkıcılaşabilir. Bu noktada yapılacak pek çok şey var. Bunlardan biri de cinsel ürünler, oyuncaklar ya da çeşitli araçlar kullanarak cinselliği renklendirmektir.

7. “Stres”ten uzak, sakin ve dingin olmak Stres düşük libido ve erektil disfonksiyon (Sertleşme sorunu, cinsel iktidarsızlık, ereksiyon olamama) gibi erkek cinsel sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu gibi durumlarda, eşinizle saygılı bir şekilde iletişim kurmak, altta yatan sorunları tespit etmenize ve çözmenize yardımcı olabilir.

8. Kişisel hijyene dikkat etmek

Çiftlerin birbirlerine duyacakları arzuları güçlendirir. Seks öncesinde duş almak, parfüm ve güzel kokular kullanmak, genital bölgelerin temizliğini yapmak (toplumda etek traşı diye tanımlanan) önemlidir.

9. Güvenli seks

Doğum kontrolü, prezervatif kullanımı vb. gibi konularda partnerlerin anlaşması ve gerekenleri yapması da güven duygusunun oluşumu için önemlidir. Partnerler bu konuyu mutlaka konuşmalı, kesin ve net karara bağlamalıdır. Bu karar sonrasında her iki taraf da üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmelidir.

10. Seks yapılan ortam gibi çevresel etkenleri düzenlemek kolay uyarılmanıza yardımcı olabilir, zevk düzeyinizi arttırabilir.

Müzik, ışık, tütsü gibi çeşitli duyulara hitap eden uyarıcılar cinselliğe olumlu katkı verebilir.

11. Sigara içmekten kaçının çünkü tütün güçlü bir damar daraltıcı (vazokonstriktör) olan nikotin içerir. Bu, sigaranın kan damarlarınızı daraltacağı ve kan akışınızı azaltacağı

anlamına gelir. Zayıf kan dolaşımı, erektil ve cinsel işlev bozukluğuna neden olabilir, bu da cinsel ilişkiyi her iki partner için de daha az zevkli kılar.

12. Abartılı alkol tüketiminden kaçınmak

Arada bir içilen kadeh kırmızı şarap, cinsel arzuyu artırabilir ancak aşırı alkolün cinsel yaşamınıza zararlı olabileceği bilinen bir cinsel sağlık olgusu.

Aşırı alkol tüketimi kaygı gibi olumsuz duyguları da artırabilir. Alkol, dikkatinizi ve karar alma becerilerinizi de azaltabilir ve güvenli seks yapmayı zorlaştırır.

Alkol aynı zamanda sinir sistemimize zarar vermez. Çok fazla alkol içtikten sonra, vücudunuzdaki sinirler cinsel uyaranlara kolayca yanıt vermez, bu da cinselliği daha az zevkli yapar. Erkeklerde alkol, erektil disfonksiyona da neden olabilir.

13. Günlük yaşamınızda spora ve egzersize zaman ayırın.

Özellikle düzenli yürüyüş, tempolu ve süreli egzersiz ve fiziksel etkinlik cinsel yaşamınızı farklı şekillerde iyileştirebilir. Her şeyden önce, egzersiz vücudunuzun cinsel hormon ve endorfin seviyesini yükselterek ruh halinizi ve cinsel dürtünüzü artırır çünkü seks ve vücut sağlığı ayrılmaz bir şekilde bağlantılıdır: Sağlıklı olmak, tatmin edici bir cinsel yaşam için çok önemli olan dayanıklılığınızı artıracaktır.

Egzersiz yapmak ayrıca kendiniz hakkında daha güvende hissetmenize yardımcı olabilir, bu da seksten zevk almanızı kolaylaştırır!

14. Uzmanlardan cinsel sağlık önerileri alın

Sizi tam olarak eğlenmekten alıkoyan daha sağlık sorunları olduğundan şüpheleniyorsanız doktorunuzla, psikolojik sorunlarınız olduğunu düşünüyorsanız “Cinsel Terapi” eğitimi almış bir psikoterapist ile konuşmaktan çekinmeyin.

Birçok tıbbi durum, hormonal bozukluklardan endometriozise kadar düşük cinsel dürtü veya cinsel işlev bozukluğuna neden olabilir.

Oral kontraseptifler (doğum kontrol ilaçları) ve antidepresanlar gibi bazı ilaçlar libidonuzu düşürebilir. Doktorunuz / Psikoterapistiniz olası sorunların kaynağını ve bunları nasıl düzelteceğinizi belirlemenize yardımcı olacak en iyi kişi olacaktır.

15. Cinsel ürünler kullanın

Birçok cinsel ürün, daha zevkli ve daha kaliteli bir cinsel yaşam sürmenize yardımcı olabilir. Yaş, stres, tıbbi nedenler ve doğum kontrol yöntemleri gibi birçok etken hem erkek hem kadın fizyolojisine etki ederek cinsellik konusunda bazı destek ürünleri kullanmalarını gerektirebilir. Örneğin çeşitli ilaçlar kadınlarda kayganlaşma için gerekli vücut sıvılarının üretimini azaltabilir. Bu durum rahatsız edici olsa da bir bir kayganlaştırıcı kullanmak sorunu kolayca çözebilir.

Son söz; sağlıklı ve dengeli bir yaşam tarzı sürdürmek, kendi vücudunuzu ve eşinizin / partnerinizin vücudunu tanımak, eşinizle / partnerinizle açık bir şekilde iletişim kurmak ve cinselliğinizin kontrolünün kendi elinize almak, cinselliği deneyimleme biçiminizde büyük bir fark yaratabilir ve daha keyifli daha kaliteli bir seks yaşamınız olabilir.

O yüzden kendinizi tanıyın, anda kalın, güvende olun ve tadını çıkarın!

Vedat YALÇINÖZ

Uzman Psikolojik Danışman

Cinsel Terapist

Comments: 0

No comments

Leave a Reply

Your email address cannot be published. Required fields are marked*