Phone

+90 530 865 78 69

KADINLARIN EN SEVDİĞİ SEKS POZİSYONLARI

(Bu yazıyla ilgili değerlendirme yaparken “Erkeklerin En Sevdiği Seks Pozisyonları” adlı yazıyı da okumanızı öneririz).

Cinsellikte hem bireysel olarak hem cinsiyetler arasında da bazı tercih farkları vardır.

Eğer seks pozisyonları hakkında konuşuyorsak bu tercihler de belirgin şekilde farklılık gösterebiliyor.

Penis-Vajina birleşmesi yani “Koitus” hem penisin hem vajinanın yapısı gereği son derece yüksek uyarılmaya neden olan ve zevk verici bir eylem olsa da bazı pozisyonlar bize daha çok zevk verir. Bunun nedenleri:

  • Penisin vajinaya giriş açısı ve bu açı nedeniyle penisin, vajinanın iç duvarlarına temasının değişmesi,
  • Geçmiş cinsellik deneyimlerinden kaynaklanan alışkanlıklar
  • Pozisyonlara yüklediğimiz anlamlar
  • Kültür ve kültüre bağlı oluşan tutumlar
  • Bazı pozisyonlara duyulan sempati
  • Erkek partnerin tercihlerinin kadın üzerindeki -bilinçdışı- etkisi
  • Bazı pozisyonlarda kullanılan cinsel ürün ya da giysilerin uyarıcı etkisi
  • Ve kimi pozisyonların fantazilerle daha uyumlu olması

gibi nedenler sayılabilir...

Seks pozisyonu tercihlerini belirleyen en önemli etkenlerden biri elbette organik / fizyolojik nitelikler.

Yani kadın cinsel organlarının yapısının erkek cinsel organlarından farklı olması.

Erkek cinsel organı olan penis bedenin dışında iken kadın cinsel organı vajina bedenin içindedir. Doğal olarak bu organların duyumsamaları, hissetmeleri de farklı, değişiktir.

Vajinanın yapısı gereği kadınlar, erkeklerin daha derine girdiği pozisyonlarda daha çok uyarılır ve bu posizyonları daha çok tercih ederler.

Bu da kadınlar ve erkekleri bazı tercihlerde buluşturuyor:

Kadınların yüksek uyarım yaşadığı Bacak Omuza (Holding Legs Up) ya da Derin Giriş (Deep Penetration), Tek Bacak Yukarı (One Leg Up) gibi pozisyonlar kadınların seçimlerinde de ilk sıralarda. Bu pozisyonlar farklı nedenlerle erkek tarafından da tercih ediliyor.

Üstteki Kadın (Woman on Top) ve Kovboy Kız (Cowgirl) pozisyonları da kadınların üstte olduğu ve yüksek uyarım yaşadıkları pozisyonlar.

Bizim pozisyon seçimlerimizde erkeğin üstte olduğu pozisyonlar ön plana çıkıyor çünkü bilinçdışı olarak üstte olmak seksi ve ilişkiyi yönetmeyi sembolize ediyor ancak

Kadınlar, evrimsel süreçte iletişim becerilerini geliştirmiş ve erkeklere oranla bu alanda daha yetenekli hale gelmiştir. Belki de bu nedenden dolayı yüzyüze iletişim kadınlar için çok önemlidir. Özellikle batılı ülkelerde yapılan istatistiksel çalışmalarda (ülkemizde ne yazık ki cinsellik hakkında yapılmış çok kapsamlı araştırmalar bulunmamaktadır) kadınların yüzyüze bakılan seks poziyonlarını daha çok tercih ettiği ortaya konulmaktadır. Bu nedenledir ki erkeklerin favori pozisyonlardan biri olan Köpek Pozisyonu (Doggy Style) kadınlar tarafından çok sevilmez tıpkı Ters Kovboy Kız (Reverse Cowgirl) pozisyonu gibi.

Öte yandan batılı ülkelerde Köpek Pozisyonu (Doggy Style) ve Ters Kovboy Kız (Reverse Cowgirl) pozisyonları da kadınlar tarafından tercih edilebiliyor ancak sanırım bu bizim ülkemizi de kapsayacak şekilde Ortadoğu ve doğu ülkeleri için geçerli değil.

Ayrıca ülkemizde -ve tahminen diğer doğu ülkelerinde- “zahmetli” ve “yorucu” seks pozisyonları çok tercih edilmez.

Örneğin El Arabası (Wheelbarrow) ya da Diz Çökmüş El Arabası (Kneeling Wheelbarrow) gibi pozisyonlar her ne kadar zevk verici olsa da yorucu ve zahmetli oldukları için pek de tercih edilmez.

Elbette tercihler bireysel olarak değişkenlik gösterebilir yani bu yazıda belirtilenin aksine kadınların tercihleri farklılaşabilir. Gözönüne alınması gereken şey yazının girişinde sayılan tercih nedenleridir.

Sonsöz: Yaklaşık 250’den fazla pozisyon var ve ülkemizde ortalama bir çift sadece 4-5 farklı pozisyon deneyerek cinsel yaşamını sürdürüyor.

Daha renkli, daha eğlenceli, daha doyuma ulaşmış bir cinsel yaşam dileğiyle…

Vedat YALÇINÖZ

Uzman Psikolojik Danışman

Cinsel Terapist


Comments: 0

No comments

Leave a Reply

Your email address cannot be published. Required fields are marked*